Wizyty

W dniach 21-25 kwietnia 2013 nasza Szkoła gościła przedstawicieli szkół partnerskich z Turcji, Anglii i Bułgarii, zaangażowanych w realizację projektu "Migracje w naszym obszarze - przeszłość i teraźniejszość". Była to IV, ostatnia już, wizyta, podczas której - w przeciwieństwie do trzech poprzednich - występowaliśmy w roli gospodarzy.

Spotkanie poprzedziła wytężona praca całego zespołu projektowego, zarówno Dyrekcji, jak i nauczycieli oraz uczniów. Zależało nam, by jak najlepiej przygotować się na przyjęcie naszych gości oraz na czas zrealizować założone w projekcie zadania.

Co się wydarzyło?

Pierwszy dzień wizyty (niedziela) upłynął pod znakiem troski o bezpieczny przyjazd i wygodne zakwaterowanie gości, którzy korzystali z gościnności Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego Uniwersytetu Łódzkiego.

W poniedziałek nasi partnerzy projektowi zostali uroczyście powitani przez Dyrekcję PLOUŁ, władze UŁ oraz społeczność Szkoły. Następne dwie godziny wypełniły prace związane z realizacją zaplanowanych w projekcie zadań. Uczniowie PLOUŁ oraz szkół partnerskich przedstawili rezultaty dotychczasowych badań dotyczących problematyki migracji. Po lunchu zaprosiliśmy gości na spacer ulicami Łodzi. Wybrana przez nas trasa uwzględniała miejsca przywodzące na pamięć wielokulturowe tradycje miasta. Ten intensywny dzień zakończyła wspólna, uroczysta kolacja w Restauracji Polskiej oferującej również dania regionalne.

Trzeci dzień wizyty (wtorek) spędziliśmy pokazując naszym gościom warszawską Starówkę i przybliżając im historię tego szczególnego dla Polaków miejsca.

We środę uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich mieli świetną okazję do integracji z gospodarzami, uczestnicząc we wspólnych, prowadzonych w języku angielskim zajęciach. W zależności od zainteresowań uczestnicy mogli wybrać lekcję biologii, historii lub edukacji dla bezpieczeństwa. Po zajęciach i posiłku odbyła się zaplanowana wycieczka do Łowicza. Barwne i żywe tradycje lokalne oraz gościnność Burmistrza zachwyciły naszych partnerów. Podsumowaniem kilkudniowego spotkania była kolacja pożegnalna, podczas której pan Rafał Majda, kanclerz UŁ, rozdał uczestnikom certyfikaty potwierdzające udział
w wizycie partnerskiej, zaś we czwartek nadszedł dla naszych gości czas wyjazdu.

Mamy nadzieję, że wizyta ta zapisała się miło we wspomnieniach naszych partnerów, a dla uczniów PLOUŁ była okazją do posmakowania różnorodności kulturowej i wymiany doświadczeń.

W dniach 7-11 października 2012r 41 uczniów i uczennic oraz 7 nauczycieli  Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uczestniczyło w trzeciej wizycie przewidzianej w harmonogramie projektu "Migracja w naszym obszarze - przeszłość i teraźniejszość". Tym razem odwiedziliśmy naszego partnera bułgarskiego, Osnovno uchilishte "Sveti Sveti Ciril i Metodii" w Kardzhali.

Długą podróż autokarem umilały nam wspaniałe  widoki. Podziwialiśmy krajobrazy słowackie, węgierskie i serbskie, by w końcu przekroczyć granicę bułgarską.

Czas spędzony w Bułgarii wypełniły nam zadania związane z realizacją projektu (wizyta w szkole, prezentacja wyników dotychczasowych badań, planowanie przyszłych aktywności) oraz poznawanie specyfiki kulturowej naszych partnerów, jak również spotkania z władzami miasta. Mieliśmy okazję zwiedzić dwa obiekty związane z starożytnymi kultami słonecznymi i orfickimi (Talul i Perperikon) oraz muzea etnograficzno-historyczne w Kardzhali i Zlatogradzie.

Przez te kilka dni doświadczaliśmy, jak "piękny i różny" może być świat: w pamięci przechowamy ubóstwo i szarą zgrzebność małych, zagubionych w górach wiosek, dostojną ciszę panującą w cerkwi w Sofii, ponure ślady działań wojennych w Belgradzie, miejski gwar Kardzhali, wreszcie monumentalne zabytki Budapesztu, który odwiedziliśmy w drodze powrotnej.

Teraz pozostaje nam wytrwale kontynuować prace projektowe oraz przygotowywać się do kwietniowej wizyty naszych partnerów w Polsce.