2011/2012

Pojęcie ?ochrona środowiska? słusznie kojarzy się każdemu z ekologią, z wszelkimi przejawami walki o zachowanie naturalnych ekosystemów. Do walki tej, zaznaczając istotne problemy współczesnego świata oraz naszego regionu, przyłączyli się także uczniowie naszego liceum ? wzięli oni udział w XXII Seminarium Uczniowsko-studenckim ?Problemy ochrony środowiska? organizowanym przez Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Swoje prace prezentowali w kilku sesjach:

- sesja referatowa:

Dominika Iwańska i Paulina Szubert, klasa III a, z pracą pt. Kto zanieczyszcza Ner? Badania własne ?             III miejsce w kategorii;

- sesja plakatowa:

Joanna Orpiszewska i Ewa Czupryńska, klasa II a, z pracą pt. Szumią wierzby energetyczne;

Joanna Podpora i Zuzanna Falkowska, klasa II b, z pracą pt. Energia z wiatru;

- sesja posterowa:

Ewelina Pietrzykowska i Radosław Kowalczyk, klasa III a, z pracą pt. Spacerując doliną Olechówki? -             II miejsce w kategorii;

Zuzanna Tarnowska, klasa III a, z pracą pt. Wpływ azotu na rozwój Sinapis alba L. ?                                            wyróżnienie w kategorii;

- sesja filmowa:

Julia Zawgorodnia, klasa III b, z pracą pt. Bezkręgowce jako wyznacznik jakości wody ?                                    wyróżnienie w kategorii.

Prace przedstawione przez uczniów naszego liceum spotkały się z dużym zainteresowaniem, czego świadectwem może być wielu laureatów.

Radosław Kowalczyk

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Philipem Bialowitze - więźniem obozu w Sobiborze, które odbędzie się 5 marca 2012 r. o godzinie 12:15 na Wydziale Prawa i Administracji w sali 1.27 (środkowa beczka).

Philip Bialowitz jest jednym z ośmiu pozostałych przy życiu więźniów nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze, gdzie w latach 1942-43 straciło życie około 250 tysięcy ludzi. Właśnie tam szesnastoletni Philip Bialowitz i mała grupa więźniów żydowskich pokonali swoich nadzorców i uwolnili blisko połowę z sześciuset robotników. Powstanie w Sobiborze było największym i najbardziej udanym buntem więźniów podczas II wojny światowej. Autor, jako jeden z nielicznych ocalonych z Holokaustu, utrzymuje bliski kontakt z krajem swego urodzenia. Począwszy od 1987 roku odwiedził Polskę kilkanaście razy. Obecnie mieszka w Nowym Jorku, gdzie przed przejściem na emeryturę pracował jako jubiler.

Więcej informacji

Poniżej przedruk ilustrowanej relacji z konferencji "O podmiotowości dziecka", jaka z udziałem RPD Marka Michalaka odbyła się 24.01.2012r.  na Wydziale Prawa i Administracji UŁ, w której czynny udział wzięli uczniowie naszej szkoły.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, wystąpił dziś w Łodzi na drugiej z zaplanowanego cyklu 16. konferencji wojewódzkich "O podmiotowości dziecka", organizowanych w ramach Roku Janusza Korczaka. Odbyła się ona w auli czerwonej Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, którą zapełnili nie tylko dorośli, zaangażowani w obronę praw dziecka, lecz także uczniowie i studenci.

Fot. 1

W dniach 14-15 grudnia 1981r. na Wydziale Prawa i Administracji przy ul. Składowej trwał strajk studentów Uniwersytetu Łódzkiego w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. 15 grudnia 2011r., dokładnie 30 lat od brutalnej pacyfikacji strajku studentów i demonstracji przeciwko okupacyjnej władzy komunistycznej, obejrzeliśmy film Grzegorza Królikiewicza: "Bardzo krótki strajk", a następnie złożyliśmy symboliczną różę pod tablicą pamiątkową.

TYTUŁ MISTRZA OROGRAFII

Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego