Prezentacja szkoły - Filmowe PLOUŁ

Prezentacja - O szkole

Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata realizuje swoje zadania i cele pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego jako szkoła publiczna działająca zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty.

W skład kadry nauczycielskiej wchodzi liczne grono wykładowców UŁ, mających wieloletnie doświadczenie w kształceniu na poziomie licealnym.

PLO UŁ kształci i wychowuje ponad 300 uczniów, w 12 oddziałach przygotowujących do podjęcia studiów zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami każdego ucznia. W naszej ofercie edukacyjnej znajdują się 26 osobowe klasy: nauk humanistycznych, nauk społecznych (elementy pracy metodą projektów), nauk ścisłych oraz chemii i nauk o życiu (powołana we współpracy z Uniwersytetem Medycznym).

PLO UŁ posiada nowoczesną Multitekę z bogatym księgozbiorem, w tym lektur szkolnych w wersji papierowej oraz elektronicznej (e-booki). To dzieło projektantki po mediolańskiej szkole designu, która stworzyła również wydzieloną przestrzeń wypoczynkową - „antyszkołę”, jako miejsce na odreagowanie stresów, zapewnienie komfortu i relaksu, wspierające kreatywność.

Wyboru przedmiotów rozszerzonych – 2 z 4 przedmiotów do wyboru – uczeń dokonuje po klasie pierwszej. We wszystkich oddziałach realizujemy poszerzony program z języka angielskiego oraz jako drugi język nowożytny język francuski albo język niemiecki (do wyboru).

Mimo krótkiej historii, uczniowie naszego Liceum mogą poszczycić się znaczącymi sukcesami, do których zaliczyć należy m. in. tytuły zwycięzców i laureatów olimpiad: matematycznej, polonistycznej, historycznej, filozoficznej, z języka łacińskiego, teologicznej, wiedzy o integracji europejskiej. W ramach popularyzacji matematyki PLOUŁ prowadzi otwarte warsztaty dla gimnazjalistów oraz konkurs „Matematyka moja pasja” dla gimnazjalistów i licealistów.

Partnerska współpraca w ramach Programu Comenius pozwoliła uczniom odwiedzić: Wielką Brytanię, Turcję i Bułgarię, uczniowie przebywali również w Izraelu, Belgii i Stanach Zjednoczonych. W roku bieżącym uczniowie w ramach partnerstwa uczestniczą w wymianie ze szkołami z Hiszpanii i Belgii.

PLO UŁ działa w pięknie zrewitalizowanym 100 -letnim budynku pofabrycznym, w którym uczniowie mają do dyspozycji 10 pełnowymiarowych sal lekcyjnych oraz 6 sal do prowadzenia zajęć w grupach, nowoczesną pracownię komputerową i 5 pracowni do nauki języków obcych. W każdej sali lekcyjnej znajduje się tablica interaktywna z komputerem oraz niezbędne nowoczesne pomoce naukowe i dydaktyczne. Szkoła posiada również elektroniczne komunikatory w postaci telebimów wyświetlające ważne informacje z życia szkoły. Nasi uczniowie są stałymi czytelnikami Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, korzystają z Platformy Zdalnego Kształcenia UŁ - Moodle, z bezprzewodowego Internetu na terenie szkoły, w ramach wychowania fizycznego korzystają z basenu i hali sportowej na obiektach AZS-u przy ul. Lumumby 22/26.

PLO UŁ to także niepowtarzalny klimat. O tym najlepiej świadczą zewnętrzne wypowiedzi uczniów:

Złożyłem tu papiery, ponieważ jest alternatywą dla tradycyjnych liceów – mówi wprost Kajetan. – Kadra pedagogiczna składa się w zdecydowanej większości z wykładowców akademickich, część zajęć prowadzona jest na wydziałach Uniwersytetu Łódzkiego, dzięki temu zapoznajemy się z życiem studenckim, uczestniczymy w ważnych wydarzeniach i korzystamy z zasobów uniwersytetu. Wydaje mi się, że to był dobry wybór i nie żałuję go.

A Kaj dodaje: – Do zainteresowania się PLO UŁ skłoniła mnie jego nietypowość – opowiada. – Na nietypowy klimat szkoły składają się m.in.: małe zintegrowane zespoły uczniowskie, nauczyciele, odlotowe wnętrze budynku, no i brak dzwonków – dzięki czemu w naszym liceum jest inaczej niż w zwyczajnej szkole.