Glowna

Nasze liceum jest współorganizatorem konkursu Matematyka - Moja Pasja. W bieżącym roku szkolnym konkurs będzie rozegrany w dwóch kategoriach: dla uczniów gimnazjów i dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs dla uczniów gimnazjów został uznany przez Łódzkiego Kuratora Oświaty jako konkurs tematyczny. Dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie konkursu Matematyka - Moja Pasja.

Uczestnik naszego koła matematycznego Wojciech Lipiński uczeń Społecznego Gimnazjum Nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi zajął w finale konkursu MATMIX rozegranym w Warszawie w dniu 2 kwietnia wysokie 7 miejsce. Gratulujemy. W konkursie wzięło udział około 2000 uczniów z całej Polski, a w finale rywalizowało 97 uczniów z gimnazjów. Dokładniejsza relacja TUTAJ

Miło nam poinformować, że kolejny uczestnik Koła Matematycznego dla Gimnazjalistów prowadzonego w gmachu naszego liceum odniósł sukces. Wojciech Lipiński uczeń Społecznego Gimnazjum Nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego konkursu MATMIX. Serdecznie gratulujemy. Życzymy sukcesu w finale który rozegrany zostanie 2 kwietnia w XL Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego   w Warszawie. Dokładniejsze informacje na stronie http://www.matmix.pl/.

Miło nam poinformować, że uczestnik naszego koła matematycznego dla gimnazjalistów Wiktor Szadowiak, uczeń Gimnazjum nr 8 im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi, został laureatem Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Serdecznie gratulujemy. Dokładniejsze informacje na stronie OMG http://www.om.edu.pl/omg/index.php

Drogi Gimnazjalisto!

W bieżącym roku szkolnym w murach naszego liceum prowadzone są zajęcia Koła Matematycznego dla Gimnazjalistów. Uczestniczą w nich uczniowie zainteresowani matematyką. Jeśli Ty także do nich należysz, to zapraszamy Cię na nasze zajęcia w dniu 25 marca o godzinie 16.30. Jeśli masz pytania, to pytaj Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sukcesy uczestników Koła Matematycznego dla Gimnazjalistów prowadzonego w gmachu naszego liceum:

• Wiktor Szadowiak uczeń Gimnazjum nr 8 im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi został finalistą Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Należy podkreślić, że Wiktor jest jednym z dwóch uczniów łódzkich gimnazjów, którym udało się osiągnąć ten sukces. Życzymy powodzenia w finale ogólnopolskim, który zostanie rozegrany w Warszawie w dniu 19 marca b.r.

• Laureatami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki zostali (z wynikiem 100%  punktów w finale)
    • Michał Hajdan uczeń Gimnazjum nr 8 im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi.
    • Wojciech Lipiński uczeń Społecznego Gimnazjum Nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi.
    • Wiktor Szadowiak uczeń Gimnazjum nr 8 im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi.
  • Przypominamy, że laureatami konkursu Matematyka ? moja pasja zostali Wiktor Szadowiak, Olgierd Kotyło, Wojciech Lipiński i Michał Hajdan, a Ewa Grzeszczak zdobyła wyróżnienie. Szczegółowa relacja z tych zawodów znajduje się na naszej stronie WWW w sekcji ?Konkursy? zakładki ?Dla gimnazjalistów? oraz w "Kronice Szkolnej".

Zachęcamy do rozwiązania kolejnego zadania z naszego koła.

Zadanie. Chcąc dodać (pisemnie) liczby 1994 i 1998, dodajemy najpierw 4+8, a więc zapisujemy 2 i "przenosimy" liczbę 1. Następnie dodajemy 9+9+1, a więc zapisujemy 9 i "przenosimy" 1. W dalszej kolejności ponownie dodajemy 9+9+1, a więc zapisujemy 9 i "przenosimy" 1. Na końcu dodajemy 1+1+1, a więc zapisujemy liczbę 3. Czy istnieje taka liczba całkowita k, że dodając liczby 1994?k i 1998?k nie wykonamy żadnego "przeniesienia"? Nie podawaj konkretnych przykładów, ale zapisz rozumowanie uzasadniające Twoją hipotezę.

plik

Następne zajęcia Koła Matematycznego dla Gimnazjalistów rozpoczną się w gmachu naszego liceum w dniu 25 marca o godzinie 16.30. Serdecznie zapraszamy.

Uprzejmie informujemy, że kolejne zajęcia koła matematycznego gimnazjalistów rozpoczną się w siedzibie naszego liceum  w dniu 4 marca (piątek) o godzinie 16.30. Zapraszamy wszystkich chętnych. Proponujemy zastanowić się jak rozwiązać zadanie:

W trójkącie równoramiennym ABC kąt przy wierzchołku C ma miarę 900. Prosta CE jest prostopadła do środkowej BD tego trójkąta. Udowodnij, że zaznaczone kąty mają równe miary.

Na ostatnich zajęciach koła zostało zadane następujące zadanie

Zadanie. Rysunek przedstawia trzy półkola i jedno koło O1 o polu 9?, które jest styczne do dwóch półkoli i, prostopadłego do średnicy AB, odcinka   PQ. Pole zacieniowanej figury jest równe 39?.  Oblicz długość średnicy AB.
Wykres trzy półokręgi

Na zajęciach koła, które rozpoczną się 25 lutego (piątek) o godzinie 16.30 w siedzibie naszego liceum postaramy się rozwiązać to zadanie. Zapraszam na te zajęcia także tych uczniów gimnazjum, którzy jeszcze nie byli na zajęciach naszego koła.

dr Andrzej Rychlewicz

W czasie finału konkursu Matematyka moja - pasja odbyły się następujące warsztaty dla gimnazjalistów:

1. dr Sebastian Lindner Jak działa trąbka?
  2. dr Marek Majewski Jak sprawnie i tanio odśnieżyć ulice miasta?
  3. dr Wioletta Karpińska Figury równoważne przez podział, czyli układanki matematyczne

Dwa pierwsze z tych warsztatów zostaną ponownie przeprowadzone w dniu 11 kwietnia w gmachu Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Banacha 22 podczas XI Festiwalu Nauki Kultury i Sztuki.

Zapraszamy serdecznie

1. Najbliższy termin zajęć koła matematycznego dla gimnazjalistów to 25 lutego (piątek), godz. 16:30-17:30.
2. W zakładce "Koła zainteresowań" pojawiły się zestawy zadań z niektórych zajęć koła.